Сигтуна (швед. изг. [ˈsɪ̂kːˌtʉːna])[2] е урбано место сместено во Општина Сигтуна, Стокхолмски округ, Шведска со 8.444 жители во 2010 година.[1] Го делат истото име со општината, иако седиштето е во Мерста. Сигтуна од историски причини има статут на историски град и честопати се нарекува стад ”].

Сигтуна
Стора гатан, главната улица
Стора гатан, главната улица
Грб на Сигтуна
CountryШведска
ПокраинаУпланд
ОкрузиСтокхолм (округ)
ОпштинаСигтуна
Површина[1]
 • Вкупна4,57 км2 (176 ми2)
Население (31 December 2010)[1]
 • Вкупно8,444
 • Густина1.849/км2 (4,790/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоOfficial website
Старото градско собрание
Изглед на Сигтуна околу 1700 година. Гравирање од Suecia antiqua et hodierna
Св. Црквата на Марија (Mariakyrkan) е одличен пример за архитектура на Тулна готика во Шведска

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010“ (шведски). Statistics Sweden. 14 December 2011. Архивирано од изворникот 10 January 2012. Посетено на 10 January 2012.
  2. Jöran Sahlgren; Gösta Bergman (1979). Svenska ortnamn med uttalsuppgifter (шведски). стр. 21.