Селшчек (словенечки: Selšček) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Селшчек
Selšček
Поглед на Селшчек
Селшчек is located in Slovenia
Селшчек
Селшчек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′14.5″N 14°23′49.4″E / 45.820694° СГШ; 14.397056° ИГД / 45.820694; 14.397056
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна2,98 км2 (1,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000642299999642,3 м
Население (2020)
 • Вкупно152
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1382