Сезен Аксу (турски: Sezen Aksu) (родена на 13 јули 1954 година во Денизли, Турција) е позната турска поп пејачка.

Сезен Аксу
Животописни податоци
Родено имеФатма Сезен Јилдирим
Познат(а) и каковрабец
Роден(а)13 јули 1954(1954-07-13)(69 г.) Денизли , Турција
ПотеклоТурција
ЖанровиПоп, Електронска музика
Период на активност1974–денес
Мреж. местоSezenAksu.com.tr

Од страна на медиумите честопати се нарекува „врабец“. Во текот на својата кариера има издадено неколку албуми и продадено околу 12 милиони албуми. Во 2010 година бил вклучен во списокот „50 големи гласови“ од страна на американското НПР радио.[1].

Наводи уреди

  1. Грант, Нева (12 април 2010). „50 Great Voıces Archıve“. NPR Music.