Денизли (покраина)

Денизли (турски: Denizli) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Денизли . Покраината има 882 938 жители (2006) и плоштина од 11 868 кв.км. Разделен е на 19 општини.

Денизли
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Денизли во Турција
Местоположба на покраината Денизли во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total11.868 км2 (4.582 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total907.558
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Повик. бр.0258
Рег. таб.20

НаводиУреди