Северен Синај

Северен Синај (арапски: محافظة شمال سيناء, Мухафазат Шимел Сина) — област во Египет сместена на источниот крај на земјата. Ја опфаќа северната половина на Синајскиот Полуостров. Административен центар е градот Ариш.

Северен Синај
محافظة شمال سيناء
Област
Знаме на Северен Синај
Знаме
Лого на Северен Синај
Амблем
Северен Синај во рамките на Египет
Северен Синај во рамките на Египет
Координати: 30°30′ N; 33°36′ E / 30.5° СГШ; 33.6° ИГД / 30.5; 33.6Координати: 30°30′ N; 33°36′ E / 30.5° СГШ; 33.6° ИГД / 30.5; 33.6
ЗемјаЕгипет Египет
СедиштеАриш
Површина
 • Вкупна27,574 км2 (10,646 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно421.984
 • Густина15,000/км2 (40,000/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)

Населени местаУреди

Поголеми градовиУреди

Помали градовиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди