Јужен Синај (арапски: ‏محافظة جنوب سيناء, Мухафазат Жануб Сина) — најмалку населената област во Египет. Сместена е во источниот дел на земјата и ја опфаќа јужната половина на Синајскиот Полуостров. Административен центар е градот ел-Тур. Во областа се наоѓа највисоката планина во земјата — Катерина (2.629 м) — наречена по светицата.

Јужен Синај
‏محافظة جنوب سيناء
Област
Знаме на Јужен СинајЛого на Јужен Синај
Амблем
Јужен Синај во рамките на Египет
Јужен Синај во рамките на Египет
Координати: 29°03′N 33°50′E / 29.05° СГШ; 33.83° ИГД / 29.05; 33.83
ЗемјаЕгипет Египет
Седиштеел-Тур
Површина
 • Вкупна33,140 км2 (12,795 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно164.574
 • Густина5,000/км2 (13,000/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
Манастирот Света Катерина

Градови уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди