Свети Ипатиј Гангриски

Свети Ипатиј Гангриски е христијански светец и епископ во градот Гангра.

Свети Ипатиј Гангриски
епископ
Роден(а) непознато,
Починал(а) 326
Почитуван(а) во Православие
Слава

Тој бил роден во Киликија, Мала Азија. Учествувал на Првиот Вселенски собор во 325 година во Никеја. Бил многу почитуван од римскиот цар Констанциј II, кој уште додека бил жив овој светител побарал да се изобрази неговиот лик, лик што царот го чувал во својот двор. Починал во 326 година, убиен од една жена аријанка[1].

НаводиУреди

  1. "Православен календар: Денеска е Преподобен Ипатиј Гангриски". Посетено на 5 јануари 2011.