Свети Јован Рилски

Св. Јован Рилски Чудотворец (бугарски: Свети Иван Рилски Чудотворец ) — бугарски светец. Тој се смета за покровител на бугарскиот народ, патрон и основач на најголемиот манастир во Бугарија - Рилскиот манастир, но и за Патронот на бугарските будители[2].

Свети Јован Рилски
Икона на Јован Рилски.
Роден(а) 876,
Починал(а) 18 август 946
Почитуван(а) во Бугарија
Слава 19 октомври[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Great Synaxaristes: Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) Ὁ Ὅσιος Ἰωάννης ὁ Θαυματουργός ὁ ἀσκητής. 19 Οκτωβρίου. ΜΕΓΑΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗΣ.
  2. Кратко животоописание - на бугарски јазик