Света Недела (Загреб)

Света Недела (хрватски: Sveta Nedelja) — гратче во Хрватска. Гратчето се наоѓа во Загрепската жупанија. Иако е единствено гратче во општината, сепак дел од селата се поголеми од самата Света Недела.

Света Недела
град
Sveta Nedelja
Црквата „Св. Троица“
Црквата „Св. Троица“
Држава Хрватска
ЖупанијаZagreb County.png Загрепска
Управа
 • ГрадоначалникДарио Зуровец
Површина
 • Вкупна52,6 км2 (20,3 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно18.059
 • Густина340/км2 (890/ми2)
 (општина)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.10431
Повик. бр.01
Мреж. местоGrad Sveta Nedelja

НаселениеУреди

Според пописот од 2011 година, Општина Света Недела имала население од 18,059, распоредено во 14 населени места:[1]

НаводиУреди

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Света Недела“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врскиУреди


Координати: 45°48′N 15°47′E / 45.800° СГШ; 15.783° ИГД / 45.800; 15.783