Сантјаго де Куба (покраина)

покраина во Куба

Сантјаго де Куба (шпански: Provincia de Santiago de Cuba) — втората покраина по број на жители во Куба. Во неа живеат околу 1,2 милиони луѓе; најголемиот град, Сантјаго де Куба (554.000) е главен административен центар. Други поголеми градови се Палма Соријано (125.000), Контрамаестре (88.000), Мајари Ариба (80.000), Сан Луис (65.000) и Сонго-ла Маја (50.000).

Сантјаго де Куба
Provincia de Santiago de Cuba
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарСантјаго де Куба
Површина[1]
 • Вкупна6.234,16 км2 (240,702 ми2)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно1.047.015
 • Густина1,7/км2 (4,3/ми2)
Час. појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-226

Покраината е богата со прородни ресурси како железо и никел. Меѓутоа стопанството е главно земјоделско, со големи плантажи на банани, какао и кафе ширум нејзините пространства. Околу главниот град индустријата е во подем, а исто така и туризмот. Природната убавина на овие краишта привлекуваат многу туристи од КУба и од светот.

Во покраината Сантјаго де Куба се случиле многу битки, во војната за независност, како и во Кубанската револуција (1959), каде голем дел од герилските борби се одвивале по планините.

Општини

уреди
Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Гвама (Чивирико) &1000000000003551600000035.516 &10000000000000965000000965 19°58′34″N 76°24′35″W / 19.97611° СГШ; 76.40972° ЗГД / 19.97611; -76.40972 (Чивирико)
Контрамаестре &10000000000101832000000101.832 &10000000000006103000000610,3 20°18′0″N 76°15′2″W / 20.30000° СГШ; 76.25056° ЗГД / 20.30000; -76.25056 (Контрамаестре)
Мелја &1000000000003366700000033.667 &10000000000003352000000335,2 20°22′10″N 75°54′39″W / 20.36944° СГШ; 75.91083° ЗГД / 20.36944; -75.91083 (Мелја)
Палма Соријано &10000000000124585000000124.585 &10000000000008458000000845,8 20°12′51″N 75°59′30″W / 20.21417° СГШ; 75.99167° ЗГД / 20.21417; -75.99167 (Палма Соријано)
Сан Луис &1000000000008849600000088.496 &10000000000000765000000765 20°11′17″N 75°50′55″W / 20.18806° СГШ; 75.84861° ЗГД / 20.18806; -75.84861 (Сан Луис)
Сантјаго де Куба &10000000000472255000000472.255 &100000000000102380000001.023,8 20°02′25″N 75°48′53″W / 20.04028° СГШ; 75.81472° ЗГД / 20.04028; -75.81472 (Сантјаго де Куба)
Сегундо Френте (Мајари Ариба) &1000000000004088500000040.885 &10000000000000540000000540 20°24′43″N 75°31′43″W / 20.41194° СГШ; 75.52861° ЗГД / 20.41194; -75.52861 (Мајари Ариба)
Сонго-Ла Маја &10000000000100287000000100.287 &10000000000000721000000721 20°10′24″N 75°38′46″W / 20.17333° СГШ; 75.64611° ЗГД / 20.17333; -75.64611 (Ла Маја)
Терсер Френте (Крусе де лос Бањос) &1000000000003045700000030.457 &10000000000000364000000364 20°10′19″N 76°19′38″W / 20.17194° СГШ; 76.32722° ЗГД / 20.17194; -76.32722 (Крусе де лос Бањос)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски

уреди