Сабри Беркел, (Скопје, 1907Истанбул, 4 август 1993)[1]сликар од Македонија со турско потекло.[2]

Сабри Беркел
Роден 1907
Скопје, Османлиско Царство
Починал 4 август 1993
Истанбул, Турција
Занимање сликар

Животопис

уреди

По завршувањето на основното и средното образование во Скопје, Сабри Беркел добива диплома на подготвителниот отсек на Белградската школа за ликовни уметности во 1927-1928 година. Подоцна, две години студирал фрескопис и гравура во работилницата Феличе Карена на Академијата за ликовни уметности во Фиренца. Во Турција отишол во 1935 година и ја отворил својата прва самостојна изложба во салите на Академијата.

Две години работел како професор по уметност во Анкара. Во 1939 година работел како асистент во работилницата за гравура во сликарскиот оддел на Академијата.

Работел како наставник по галерија на Катедрата за декоративна уметност помеѓу 1949 и 1974 година и како раководител на Катедрата за сликарство помеѓу 1965 и 1969 година. Во 1961 година учествувал на 22. Државна изложба за сликарство и скулптура и го освоил првото место со неговата слика „ Композиција бр. I “.

Во 1991 година ја добил титулата државен уметник од Министерството за култура.

Починал на 4 август 1993 година во болницата Шишли Етфал, каде што бил на лекување.

Наводи

уреди
  1. „Arşivlenmiş kopya“. Архивирано од изворникот на 18 Ağustos 2016. Посетено на 3 Ağustos 2016. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. „Sabri F. Berkel“. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Sanal Müze. Архивирано од изворникот на 4 Mart 2016. Посетено на 24 Kasım 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)