Сабоње (словенечки: Sabonje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Сабоње
Sabonje
Сабоње is located in Slovenia
Сабоње
Сабоње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′5.1″N 14°10′56.4″E / 45.534750° СГШ; 14.182333° ИГД / 45.534750; 14.182333
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна6,12 км2 (2,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000589399999589,4 м
Население (2020)
 • Вкупно60
 • Густина9,8/км2 (25/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250