Рот е река на Баварија, Германија .

Рот
River Erlbach flowing into the Rott.jpg
Рекара Рот
ДржаваГерманија
Сој. државаБаварија
Слив
УстиеИн
47°59′28″ N; 12°09′19″ E / 47.9912° N; 12.1554° E / 47.9912; 12.1554Координати: 47°59′28″ N; 12°09′19″ E / 47.9912° N; 12.1554° E / 47.9912; 12.1554
Сливна повр.110 km2 (42 ми) [1]
Физички особености
Должина25.0 kм (82,000 ст) [1]

ГеографијаУреди

Рот извира северно од областа Тан .[2] Потоа се протега покрај Гроскаролилненфилд [3][4] и се влива во близина на Рот ам Ин од лево во реката Ин .[3][5]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Complete table of the Bavarian Waterbody Register by the Bavarian State Office for the Environment (xls, 10.3 MB)
  2. Гугл (14 February 2018). „source of the Rott“ (Map). Гугл Карти. Гугл. Посетено на 14 February 2018.
  3. 3,0 3,1 (Map). Отсутно или празно |title= (help)
  4. Гугл (14 February 2018). „Rott in Großkarolinenfeld“ (Map). Гугл Карти. Гугл. Посетено на 14 February 2018.
  5. Гугл (14 February 2018). „mouth of the Rott“ (Map). Гугл Карти. Гугл. Посетено на 14 February 2018.