Росковец (албански: Roskovec) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 25.000. Се наоѓа во јужниот дел на државата во Фиерската област.

Росковец
Roskovec
град и општина
Споменик во Росковец
Споменик во Росковец
Амблем на Росковец
Амблем
Росковец is located in Албанија
Росковец
Росковец
Координати: 40°44′N 19°42′E / 40.733° СГШ; 19.700° ИГД / 40.733; 19.700
Држава Албанија
ОбластФиер
ОпштинаРосковец
Надм. вис.&1000000000000002300000023 м
Население (2001)
 • Вкупно25,000
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)