Романија (регион)

Романија (српскохрватски: Романија, Romanija) е географски регион во источна Босна и Херцеговина, поточно во Република Српска.

Карта на планините и областа Романија во Босна.
Планини во Романија.

ОсобеностиУреди

Поголеми и позначајни градови во Романија се Пале, Соколац и Хан Пиесак. Северно од Сараево се наоѓа т.н. „планина Романија“. Името на регионот потекнува од Власите (Романци), каде имале пасишта во тој регион. Областа е позната по локалната фолклорна музика, која е богата со влашки елементи.[1]

НаводиУреди

  1. Video showing a vlach woman singing a typical "Romanija mountains" song

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 43°53′N 18°41′E / 43.883° N; 18.683° E / 43.883; 18.683