Роланд Миклер (унгарски: Roland Mikler, роден на 20 септември 1984 година) е унгарски ракометар кој игра за Телеком Веспрем и унгарската репрезентација .[1][2]

Роланд Миклер
Лични податоци
Роден(а) 20 септември 1984.(1984-09-20)(39 г.)
Дунајварош, Унгарија
Националност Унгарец
Спорт Ракомет
Висина 1.90 m
Позиција фолман
Прекар Ролчи
Клупски податоци
Тековен клуб РК Веспрем
Број 16

Достигнувања уреди

 • Прва лига:
  • Златен медал : 2015, 2016, 2017
  • Сребрен медал : 2011, 2012, 2013, 2014, 2018
  • Бронза Медалист : 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009
 • Унгарски куп:
  • Победник : 2015, 2016, 2017, 2018
  • Финалист : 2007, 2012, 2013, 2014
 • ЕХФ Лигата на шампионите :
  • Финалист : 2015, 2016 година
  • Бронза Медалист : 2017
 • Купот на победниците на Купот на ЕХФ:
  • Полуфиналист : 2002
 • Куп на ЕХФ:
  • Победник : 2014 година
  • Полуфиналист : 2003 година
 • Младинско првенство:
  • Бронза Медалист : 2005

Поединечни награди уреди

 • Голман на сите ѕвезди на јуниорското светско првенство 2005
 • Унгарски ракометар на годината 2014
 • Голман на сите ѕвезди на ЕХФ Лигата на шампионите: 2015

Наводи уреди

 1. „Roland Mikler Profile“. European Handball Federation. Архивирано од изворникот на 2014-07-03. Посетено на 30 January 2011.
 2. „XI European Championship 2014. Team Roster, Hungary“ (PDF). EHF. Посетено на 12 January 2014.

Надворешни врски уреди