Ричардов замок (Киев)

(Пренасочено од Ричардски замок (Киев))

Ричардовиот замок (украински: Замок Річарда) е замок кој се наоѓа во Андреевскиот реон на Киев, Украина.

Ричардов замок
Замок Річарда
Андріївський узвіз, 15 DSC 5133.JPG
Општи податоци
Стилнеоготика
АдресаАндреевска улица
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Почната1902
Завршена1904

Објектот бил изграден во почетокот на 20 век во готски стил. Тој е именуван во чест на англискиот крал Ричард I „Лавовско Срце“, јунак од романот на Волтер Скот, Ајванхо.

Замокот се наоѓа во близина на Андреевската црква. Во овој замок живееле неколку истакнати личности од уметноста и науката како професорот на Теолошката кададемија, Голубев, сликарот Красички, скулптурот Балавенски.