Рик (германски: Ryck) — река во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, во Германија.

Рик
Ryck 2.jpg
Рик кратко пред вливот во Вик
Место Германија, Мекленбург-Западна Померанија
Должина 30,7 км
Извор Зидерхолц, североисточно од Гримен
Утока Балтичко Море; во Грајфсвалдски Залив во Грајфсвалд-Вик[1]
54°33′00″ N; 13°16′21″ E / 54.550° N; 13.2725° E / 54.550; 13.2725
Слив Рик
Одлив Грајфсвалдски Залив → Балтичко Море
Слив 234 км² [2]
Десни притоки Брантајхграбен
Леви притоки Ринеграбен
Помали градови Грајфсвалд
Пристаништа Грајфсвалд/Иненштат (Музејско пристаниште) и Грајфсвалд/Вик
Пловност последните 5,5 километри од Штајнбекер Брике/Грајфсвалд (Музејско пристаниште)

Од нејзиниот извор близу Бартмансхаген, дел од општината Зидерхолц, североисточно од Гримен, Рик тече околу 28 километри на исток, пристигнувајќи во Грајфсвалд кратко пред нејзиното устие. Поголемиот дел од реката, надвор од Грајфсвалд, е исто така познат и нарекуван како Рикграбен (Ryckgraben). Во Грајфсвалд, на Рик се наоѓаат две средновековни ханзеатски пристаништа и природни солани, кои поради ниската височина, хиперсолената вода на Балтичкото Море е носена во реката преку ветрот, поплавувајќи ги долните делови на северниот брег на Рик.

Во развиениот среден век, Рик бил јужна граница на Кнежевството Риген и северна граница на Грофството Гицков. Западно од Грајфсвалд, Рик се вливал во Болтенхегенер Тајх (Boltenhägener Teich), средновековно езеро.

Старото ханзеатско пристаниште во Грајфсвалд сега е бродски музеј на отворено.

ГалеријаУреди

НаводиУреди


Координати: 54°06′N 13°27′E / 54.100° N; 13.450° E / 54.100; 13.450