Риебињи (општина)

Риебињи (латвиски: Riebiņu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2004 година.

Општина Риебињи
Riebiņu novads
Општина
Riebiņu novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2004
СедиштеРиебињи
Управа
 • ГрадоначалникИлмарс Мелушканс
Површина
 • Вкупна631,3[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно6,331[2]
Мреж. местоwww.riebini.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди