Речица (Илирска Бистрица)

Речица (словенечки: Rečica) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Речица
Rečica
Речица is located in Slovenia
Речица
Речица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′16.4″N 14°13′31.3″E / 45.571222° СГШ; 14.225361° ИГД / 45.571222; 14.225361
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна0,58 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000400399999400,4 м
Население (2020)
 • Вкупно89
 • Густина150/км2 (400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250