Рејналдо Заварке

(Пренасочено од Реиналдо Пече Заварче)


Реиналдо Заварче (шпански: Reinaldo Alejandro Zavarce Peche; 8 јуни 1988 во Каракас, Венецуела) е познат венецуелски глумец, музичар и модел[1]. Има глумено во венецуелските RCTV теленовели: Mujer con pantalones, Te Tengo en Salsa, Amantes, и Toda una dama. Попознат е според неговата улога како Алекс во фимот ИЗА од Никелодеон

Реиналдо Заварче
Роден(а)август 6 1988 (1988-08-06) (33 г.)
Каракас, Венецуела
НационалностВенецуеланец
Други имињаРеиналдо Пече Заварче
ЗанимањеFilm actor
Television actor
Познат(а) поIsa TKM
Isa TK+
Рејналдо Заварке во 2012

Реиналдо моментално е во врска со познатата Венецуелска глумица Марија Габриела Де Фариа. Роден е во Каркас, Венецуела на 8 јуни 1988. Неговото име произлегува од неговиот татко Реиналдо, а неговото средно име од неговата мајка Лаура Пече.

Во 2004 година се пријавува на кастинг за глумење во серија по што сите се изненадени од неговата способност и Реиндло ја добива улогата во серијата Жена со панталони, а подоцна и во Те имам на Салса и Љубовници.

Во 2007 се запознава со љубовта на неговиот живот, преку серијата Целата е Дама (Дама).

Во 2008 тој и Марија добиваат покана за да се придружат во Никелодеон и тие прифаќаат по што стануваат многу познати со улогите во серијата ИЗА. Преку серијата организира бенд заедно со Марија Габриела Де Фариа, Милена Торес, Вили Мартин и Микаела Кастелоти.

Во 2008 глуми за првпат во игран филм насловен како Портокалов Ден.

ФимографијаУреди

Година Серија
2008-2010 ИЗА
2007 Целата е дама
2006 Те имам на салса
2005 Жена со Панталони
2005 Љубовници

НаводиУреди

  1. GIRANDO con PECHE Revista Estampas de El Universal 19 de abril de 2009