ИЗА ТКМ (Иза те сакам многу) е оригинална теленовела од Nickelodeon Latin America во ко-продукција со Sony Pictures Television, Снимена во Venezuela.[1] Шоуто било многу популарно низ земјите од Латинска Америка, споредувано со претходните тинејџерски феномени како Средношколски мјузикл[3][4].

Иза ТКМ
Жанртеленовела
тин серија
УлогиМарија Габриела Де Фариа
Реиналдо Пече Заварче
Микаела Кастелоти
Вили Мартин
Милена Торес
Земја на потеклоВенецуела
Првичен јазикшпански
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди110 (прва сезона)
120 (втора сезона)
Производство
Времетраење45 минути
Продукциска куќаNickelodeon Latin America
Sony Pictures Television[1]
Cinemateriales (Cinemat Inc.)[2]
Прикажување
Првична мрежаNickelodeon и A1 телевизија - Македонија
Надворешни врски
Мрежна страницаmundonick.com/isatkm/sp/index.jhtml? requestid=25411

Тема

уреди

Изабела Паскали “Иза” е 15-годишно девојче кое живее во Каракас, Венецуела. Нејзин сон е да го освои Алехандро Руис “Алекс”, но овој сон е некако многу далеку, затоа што Кристина Рикалде “Кристарантула”, нејзината сопeрничка ги краде погледите на Алекс[5].

Најдобра другарка на Иза е Линда Луна “Гордилинда” и таа има ист проблем како Иза, заљубена е во Реиналдо Галан “Реј”. Кристина и на ова момче го има освоено срцето. Алекс и Реј се соперници во училиштето затоа што и двајцата учествуваат на натпреварот на бендови кој се одржува таму.

Кристина е ќерка на сопственикот на банката “Рикалде”, а нејзината сестра, Ребека Рикалде, е ривалка на Марина Паскали, сестрата на Иза, и е девојка, наскоро и сопруга на Кристобал Силва, љубовта и на двете, Ребека и Марина. Сепак Ребека има предност поради тоа што мајка му на Кристобал, Лукреција Портакарерас, е пријател на парите кои таа ги има и ја поддржува во сè што прави.

Братот на Кристобал, Мики е најдобар пријател на Алекс и се во ист бенд. Негова девојка е Ванеса, пријателка на Кристина (иако наскоро Јуста ќе му биде девојка, бидејќи Ванеса си оди од училиштето). Мајката на Алекс, Естела е заљубена во братучедот на Кристобал и Мики, Хулио но, тој сè уште е заљубен во девојката од своите тинејџерски години, Џенифер Контрерас со која имаат ќерка.

Родителите на Иза, Антонио и Кармина Паскали се сопственици на пицерија која е сместена во самата зграда каде што Иза, Алекс, Линда, Реј, Мики, Кристобал и Марина живеат.[6]

За сите што сакаат да знаат повеќе

уреди

Со несомнен успех од првите 75 поглавја на Иса TKM тинејџерскa telenovela, Nickelodeon Латинска Америка најави пренос од 25 поглавја. Во моментов, историја со ко-продукција со Sony Pictures Television Меѓународен (SPTI), кој дебитира во крајот на 2008 година, е волшебна со поголем акцент на пазари како што се Мексико, Колумбија и Венецуела.

На телевизија, почна на 29 септември 2008 година, беа дизајнирани од самиот почеток во траење од 75 поглавја, но јавно прифаќање е дозволено Иса средена за да го освои срцето на Алекс продолжи да допира до срцата на американските момчиња до 20 март, кога по многу изненадувања, приказната ќе го достигне крајот.

Произведено во Венецуела со локалните талент и напишана од венецуелскиот писател Мариела Ромеро, Иса TKM е фокусирана на Изабела, харизматичен тинејџер кој се соочува со својата прва љубов, првиот бакнеж и уште едно нешто, да дознае кои и се вистински родители.

Според IBOPE медиуми, Мексико, еден од најуспешните пазари, беше објавено дека во декември за време на премиерната епизода на Иса TKM, Nickelodeon беше поставена на каналот # 1 кај децата и адолесцентите на возраст од 7-14 години, надминувајќи сите национални канали и со потпишување на оваа земја, со просечна оценка од 3,63 бода од своите 15 епизоди. Исто така, искусни двоцифрена стапка на пораст во рејтингот на каналот во месеците ноември и декември за време на премиерата епизода на Иса TKM во таргет цел од децата и адолесцентите 4-11 години 12-17. Благодарение на овој силен раст, Иса TKM е позиционирана на # 1 меѓу младите телевизиски гледачи плати помеѓу 12-17 години. Околу 80% од Иса TKM публиката е составена од деца и младинци помеѓу 4 и 17 години.

"Децата од сите возрасти имаат ненаситен апетит за ова производство и молат за нови содржини во воздухот и преку mundonick.com, каде навивачите можат да симнат информации генерирани за нивните мобилни телефони", изјави Татјана Родригес, потпретседател на Програмирање и стратегија Криејтив Никелодеон Латинска Америка.

На "Isamanía" е продолжен за мобилни screensavers-и, полифони мелодии, speechtones, truetones, графика (статички и анимирани) и видео, што претставува над 83% од вкупната продажба на кориснички дигитални медиуми Никелодеон.

Супер е производството да се снима сцени во затворен надворешен локации се наоѓа во Венецуела, која ќе им даде живот на многу авантури, љубови, heartbreaks, соништа, амбиции, неуспеси и триумфи на овие момци. Дистрибуцијата на Иса TKM има глумци на раст на Френсис Ромеро, тато Dager, Хавиер Valcárcel, многу млади таленти како Reinaldo "Peche" Zavarce, Марија Габриела де Фариа, Вили Мартин, Сабрина Seara, Дони Мурати, Милена Торес и од Аргентина, харизматичен Микаела Castelotti.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Nickelodeon Latinoamérica firma acuerdo con Sony Pictures Television International“. Real TV News Online (шпански). May 29, 2008. Архивирано од изворникот на March 4, 2016. Посетено на July 13, 2023.
  2. „Tatiana Rodríguez de Nick: Éxito de Isa TKM en México, Venezuela y Colombia“. Produ (шпански). January 5, 2009. Посетено на July 13, 2023.
  3. Caramanica, Jon (June 30, 2009). „The Gloomy, Cocky and Traditional“. The New York Times. Посетено на July 13, 2023.
  4. Villarreal, Yvonne (November 9, 2009). „Much teen love for 'Isa'. Los Angeles Times. Посетено на July 13, 2023.
  5. Martínez Santiso, Andreína (September 24, 2008). „Isa TKM Te quiero mucho, la ilusion del primer amor“. El Nacional (шпански). Посетено на July 13, 2023.
  6. „Isa TKM: Alex e Isa finalmente se beijam“. M de Mulher (португалски). March 3, 2010. Посетено на July 13, 2023.

Надворешни врски

уреди