Рајт (герм. Rheydt) — реон во германскиот град Менхенгладбах во западниот дел на сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија. Местото имало статус на независен град сè до 1918 г. и повторно од 1933 г. до 1975 по отцепувањето од Менхенгладбах по барање на Јозеф Гебелс.

Грбот на Рајт

По спојувањето со Менхенгладбах главната железничка станица си го задржала својот назив, па со тоа Менхенгладбах е единствениот град во германија со две станици со име „Хауптпанхоф“ (Главна станица).

Во местото се наоѓа Рајтскиот дворец, еден од најдобро зачуваните дворци од периодот на ренесансата.

ЗанимливостиУреди

Рајт е родно место на Јозеф Гебелс, Министер за народна просвета и пропаганда на фашистичка Германија

Надворешни врскиУреди

(англиски)

Координати: 51°10′N 6°27′E / 51.167° N; 6.450° E / 51.167; 6.450