Ракометот на Летните олимписки игри 1992 - жени

Ракометот на Летните олимписки игри 1992 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржил во Барселона, Шпанија во периодот од 30 јули до 8 август. Вкупно учествувале 8 репрезентации и биле поделени во две групи.

Ракомет на Летните олимписки игри 1992
Податоци за првенството
Домаќини Шпанија
Траење30 јули - 8 август
Репрезентации8
Одржувалишта (во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Јужна Кореја
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Обединета екипа
Четвртопласиран Германија
Статистики за првенството
Натпревари18
Дадени голови800 (44.44 по натпр.)
Најуспешни стрелциНаталија Морскова (EUN), 41 голови

Прва фазаУреди

Група AУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Поени
  Обединета екипа 3 3 0 0 77 56 +21 6
  Германија 3 2 0 1 86 61 +25 4
  САД 3 1 0 2 55 76 −21 2
  Нигерија 3 0 0 3 56 81 −25 0
Резултати [[Image:Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Country alias“.|22x20px|border|Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Country alias“.]]      
  Обединета екипа (EUN) 28–22 23–16 26–18
Германија   22–28 26–24 22–16
САД   16–23 24–26 22–18
Нигерија   18–26 16–22 18–22

Група BУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Поени
  Јужна Кореја 3 2 1 0 82 61 +21 5
  Норвешка 3 2 0 1 55 60 −5 4
  Австрија 3 1 1 1 64 62 +2 3
  Шпанија 3 0 0 3 50 68 −18 0
Резултати        
Јужна Кореја   27–16 27–27 28–18
Норвешка   16–27 19–17 20–16
Австрија   27–27 17–19 20–16
Шпанија   18–28 16–20 16–20

Плеј-офУреди

  Полуфинале Финале
             
   Обединета екипа 22  
   Норвешка 23  
 
       Норвешка 21
     Јужна Кореја 28
Натпревар за 3место
   Јужна Кореја 26    Обединета екипа  24
   Германија 25      Германија  20

ПолуфиналеУреди

6 август
14:00
  Обединета екипа 22–23   Норвешка
(11-12)

6 август
16:00
Јужна Кореја   26–25   Германија
(17-13)

7-8 местоУреди

7 август
9:00
Шпанија   26–17   Нигерија
(14-5)

5-6 местоУреди

7 август
11:00
САД   17–26   Австрија
(6-11)

3 местоУреди

8 август
10:00
  Обединета екипа 24–20   Германија
(10-9)

ФиналеУреди

8 август
12:00
Норвешка   21–28   Јужна Кореја
(8-16)

ТабелаУреди

Final rankings
1   Јужна Кореја
2   Норвешка
3   Обединета екипа
4   Германија
5   Австрија
6   САД
7   Шпанија
8   Нигерија