Раков Шкоцјан (словенечки: Rakov Škocjan) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Раков Шкоцјан
Rakov Škocjan
Поглед на Раков Шкоцјан
Раков Шкоцјан is located in Slovenia
Раков Шкоцјан
Раков Шкоцјан
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′51.9″N 14°17′13.9″E / 45.797750° СГШ; 14.287194° ИГД / 45.797750; 14.287194
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна19,01 км2 (7,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000532600000532,6 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина0,53/км2 (1,4/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380