Ракек (словенечки: Rakek) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Ракек
Rakek
Поглед на Ракек
Ракек is located in Slovenia
Ракек
Ракек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′52.1″N 14°18′44.4″E / 45.814472° СГШ; 14.312333° ИГД / 45.814472; 14.312333
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна7,01 км2 (2,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000547500000547,5 м
Население (2020)
 • Вкупно2.190
 • Густина310/км2 (810/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1381