Добре дојдовте!

Здраво, Bak1988, и добре дојдовте на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, погледајте ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата разговорна страница, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојдовте! --Brest-bot (разговор) 07:20, 15 декември 2010 (CET)Одговори

Мали совети

уреди

Здраво Бак1988. Одлична работа за Њујорк Тајмс. Само сакам да ти кажам некои детали поврзани со уредувањето на Википедија. Имено, не ја преведувај содржината, таа сама се создава откако ќе се направат над 4 секции. Исто така, подобро е да користиш минато свршено време, односно глаголи од типот „живеел“, а не од типот на глаголи „живееше“. Поздрав и секое добро.--Никола Стоіаноски 20:57, 26 декември 2010 (CET)Одговори

Bak1988 (разговор) 15:47, 27 декември 2010 (CET) Бак1988Одговори

Јас барам помош!

Поставете го прашањето подолу. Можете да ги разгледате страниците за Помош или да поставете прашање на Википедија:Селска чешма.

Забелешка до помагачите: откако ќе ја понудите својата помош, ве молиме отстранете ја оваа предлошка или заменете го со {{tl|помош}}.

Здраво, имам едно прашање во однос на уредувањето. Каде можам да ги најдам инструкциите за поставување на слика? Во почетниот курс е напишано малку нејасно, има ли некаде поопширно? Однапред благодарам!

Здраво повторно. Тука имаш поопширно за тоа како се ставаат слики. Накратко ќе пробам да ти објаснам. Директориумот за слики на Википедија се вика Комонс и таму има веќе подигнато слики. Твое е, да побараш таму слика, да го копираш целиот наслов на сликата (пр. File:Flag of Macedonia.svg) да го пастираш во текстот на статијата која ја пишуваш во следниот формат [[File:Flag of Macedonia.svg|мини|десно|150п|Знаме на Македонија.]]. „Десно“ означува местоположба на сликата (може да е лево или центар), 150 се пиксели, „мини“ е за да се стави во рамка. И толку. Само да знаеш на Комонс има слики кои се слободно, односно немаат авторски права. На Википедија не смее да се подигне или користи слика со авторски права. Обично ако ептен имаш потреба да ставиш слика со авторски права, тогаш таа се подигнува на мк Вики според описот на линков кој ти го давам. Поз--Никола Стоіаноски 16:32, 27 декември 2010 (CET)Одговори

Браќа Грим

уреди

Ако не пишуваш за Браќата Грим тргни го шаблонот во изработка. 77.29.81.121 (разговор) 12:02, 19 мај 2011 (CEST)Одговори