Равне (словенечки: Ravne) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Равне
Ravne
Поглед на Равне
Равне is located in Slovenia
Равне
Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′35.8″N 14°29′7″E / 45.843278° СГШ; 14.48528° ИГД / 45.843278; 14.48528
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,44 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000807600000807,6 м
Население (2020)
 • Вкупно28
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380