Пјетро Понтио (италијански: Pietro Pontio; или Понцјо (Ponzio); 25 март 1532 - 27 декември 1596) ― италијански теоретичар и композитор.

Пјетро Понтио
Роден(а)25 март 1532(1532-03-25)
Парма, Папска Држава
Починал(а)27 декември 1596(1596-12-27) (возр. 64)
Парма, Војводство Парма
НационалностПарманец
Други имињаПонцјо
Занимањетеоретичар, композитор
Значајни делаRagionamento di Musica

Понтио е роден и умрел во Парма. Тој е најпознат по неговата расправа од 1588 година, „Музичко расудување“ (изворно: Ragionamento di Musica), која се смета дека влијаела врз Клаудио Монтеверди.

Надворешни врски уреди

Дополнителна книжевност уреди

  • Гласот на композиторот: теорија и практики во делата на Пјетро Понтио Расел Јуџин Мареј Помладиот, 1989 година.
  • Rotem, Elam (2022). „How to lose your music teaching job in one year: the trial of Pietro Pontio 1566“. www.earlymusicsources.com.