Принцеза Дезире, Баронеса Силфвершиелд

Принцезата Дезире, бароницата Силфвершилд (Désirée Elisabeth Sibylla; родена на 2 јуни 1938 година) е трето дете на принцот Густаф Адолф, војводата од Вестерботен и принцезата Сибила од Саксобурготски и Гота, и внука на кралот Густаф VI . Таа е сестра на шведскиот крал Карл XVI Густаф .

Ран живот уреди

Дезире е родена на 2 јуни 1938 година како трета ќерка и дете на принцот Густаф Адолф, војвода од Вестерботен (син на престолонаследникот Густаф Адолф од Шведска и неговата покојна сопруга, принцезата Маргарет од Конат ) и неговата сопруга, принцезата Сибила од Саксобурготски и Гота (ќерка на принцот Чарлс Едвард, војвода од Саксобург и Гота и неговата сопруга, принцезата Викторија Аделаид од Шлезвиг-Холштајн ).

Дезире била крстена на 30 јуни 1938 година во црквата Солна во општина Солна во Стокхолм, Шведска.[се бара извор] Ги добила имињата: Дезире по нејзината пра-4-кратна баба, кралицата Десидерија и Сибила по нејзината мајка, принцезата Сибила .[се бара извор]

Таа пораснала во семејната куќа, палатата Хага надвор од Стокхолм, со нејзините три сестри; заедно биле познати како принцезите Хага .

Во ноември 1960 година, Дезире ја придружувала нејзината постара сестра принцезата Биргита на посета на Соединетите држави во име на нивниот дедо кралот Густаф VI Адолф за 50-годишнината од Американско-скандинавската фондација . Во нивна чест бил организиран бал за двете принцези во хотелот Renaissance Blackstone во Чикаго од страна на градоначалникот Ричард Дејли .[1]

Брак и деца уреди

 
Двојката Силфвершиолд по нивната венчавка.

Веридбата на Дезире со Барон Нилс-август Ото Карл Niclas Silfverschiöld, (31 мај 1934 година – 11 април 2017), син на баронот Карл Silfverschiöld и неговата Медлин Bennich, била објавена на 18 декември 1963 година, и парот се венчал на 5 јуни 1964 година во Storkyrkan во Стокхолм . Како резултат на нејзиниот некралски брак, таа го изгубила стилот на кралско височество и позицијата на шведска принцеза,[2] но кралот и ја доделил учтивоста принцезата Дезире, бароницата Силфвершилд. Според тогашниот шведски устав, таа, како жена, и нејзините потомци немале право да го наследат тронот. Кога ова подоцна било сменето во апсолутна првородност, правото на наследување било ограничено на потомците на нејзиниот брат, кралот Карл XVI Густаф .[се бара извор]

Бракот на принцезата Дезире, бароницата Силфвершилд родил три деца: Карл (р. 1965 г.), Кристина-Луиз (р. 1966 г.) и Хелен (р. 1968 г.). Во 1976 година, Елена била деверица на свадбите на кралот Карл XVI Густаф и кралицата Силвија и на принцот Бертил и принцезата Лилијан .[3]

Откако се омажила, Силфвершиолд живее во семејниот дом во замокот Коберг и во замокот Гасевадхолм во Халанд .[4]

Силфвершиолд е кума на престолонаследничката принцезата Викторија. Нејзиниот внук Ијан бил момче на свадбата на Викторија.[5]

Подоцнежниот живот уреди

Принцезата Дезире, бароницата Силфвершилд, повремено присуствувала на свеченостите за Нобеловата награда и јавните настани на кралското семејство во Стокхолм во полуофицијално својство, понекогаш носејќи дијадеми и накит што му припаѓаат на кралското семејство.[6] Таа, исто така, ја претставувала Шведска при првото примање на императорот Акихито од Јапонија кога тој пристигнал во државна посета во 2000 година.[7] Таа останала вдовица во 2017 година.[8]

Почести уреди

 
Оригиналниот грб на Дезире кога беше принцеза на Шведска.
  • 2 јуни 1938 година - 5 јуни 1964 година: Нејзиното кралско височество, принцезата Дезире од Шведска
  • 5 јуни 1964 година - денес: принцезата Дезире, бароницата Силфвершилд

Национални почести уреди

Странски почести уреди

Предци уреди

Наводи уреди

 

  1. „November 3, 1960 - 2 Princesses Will Visit Chicago“. Archives.chicagotribune.com. 1960-11-03. Посетено на 2017-01-06.
  2. Royal Court Архивирано на 14 ноември 2015 г. lists those who are HRH as such, also naming them as Swedish royalty in their bio articles there, and does not give such info for other relatives listed.
  3. „Finaste gåvan får Carl Philip“. Aftonbladet.se (шведски). Посетено на 2017-01-06.
  4. „Gasevadholm“. Slottsguiden.info. Посетено на 2017-01-06.
  5. „Royal wedding guest list published“. Stockholm News. Архивирано од изворникот на 2010-06-19. Посетено на 2012-01-29.
  6. Royal Court Архивирано на 22 ноември 2021 г. article 2013-06-08
  7. Article by Bengt Falkkloo in Dagens Nyheter 2000-05-29
  8. Article by Kaj Falkman in Dagens Nyheter 2017-04-24