Примож Брезец (роден на 2 октомври 1979, во Постојна) — словенечки поранешен кошаркар. Играл на позицијата центар, а настапувал за неколку тимови во НБА лигата.[1]

Примож Брезец

Брезец во 2009 година
Брезец во 2009 година

Лични информации
Роден на 2 октомври 1979(1979-10-02)(44 г.)
Роден во Постојна, СР Словенија, СФР Југославија
Националност Словенија Словенија
Позиција центар
Информации за кариерата

Наводи уреди

  1. „NBA.com: Center Brezec returns to NBA, signs contract with 76ers“. web.archive.org. 2015-07-27. Архивирано од изворникот на 2015-07-27. Посетено на 2024-01-21.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)