Претседател на Малави

список на статии на Викимедија
(Пренасочено од Претседатели на Малави)

Еве список на претседателите на Малави од 1964 наваму.

Претседател на Република Малави
Flag of the President of Malawi.svg
Претседателско знаме
Функционер
Лазар Чаквера

од 2020 г.
Мандат5 години
Прв функционерХестингс Банда
Создадена6 јули 1966

(закосените букви означуваат дефакто продолжение на функцијата)

Во служба Портрет Име Белешки
Малави
6 јули 1964 - 6 јули 1966 Elizabeth II greets NASA GSFC employees, May 8, 2007 edit.jpg Her Majesty Кралица Елизабета II
застапена преку:-
    6 јули 1964 - 6 јули 1966    Глин Смолвуд Џонс, гернерален гувернер
Во служба Портрет Име Партија Белешки
Република Малави
6 јули 1966 - 21 мај 1994 Hastings Kamuzu Banda-Denkmal Lilongwe.jpg Хестингс Банда, претседател[1] MCP
21 мај 1994 - 24 мај 2004 60п Бакили Мулузи, претседател UDF
24 мај 2004 - 6 април 2012 Mutharika at Met.jpg Бингу ва Мутарика, претседател UDF/DPP починал во служба
7 април 2012 -2014 Џојс Банда, претседател PP ♀ прва жена на оваа функција

Партиска припадностУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Во 1971 собранието го прогласило за доживотен претседател и други титули. Титулите му се оземени во 1993 г.

Надворешни врскиУреди