Преложе (Илирска Бистрица)

Преложе (словенечки: Prelože) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Преложе
Prelože
Преложе is located in Slovenia
Преложе
Преложе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′8.7″N 14°7′55.6″E / 45.602417° СГШ; 14.132111° ИГД / 45.602417; 14.132111
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна3,82 км2 (1,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000679100000679,1 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина17/км2 (45/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6255