Предигра за брак

Предигра за брак (англиски: Good Luck Chuck) е комедија филм од 2007 год.

„Предигра за брак
(Good Luck Chuck)“
406px-Good luck chuck ver4.jpg
РежисерМарк Хефриш
СценаристЏош Столберг
НастапуваатЏесика Алба
Дејн Кук
Џодел Ферланд
Ден Фоглер
Ени Вуд
Жанркомедија
ДистрибутерLionsgate
Премиера21 септември 2007  САД
Држава САД
Јазиканглиски

Кратка содржинаУреди

Се започнало кога Чарли Каген ‘Чак’ имал 10 години. Кршејќи го основното правило на играта ‘врти шише’, Чарли одбива да се бакне со чудната девојка од друштвото – поради што таа фрла клетва на него. Сега, 25 години подоцна, Чарли е успешен забар... и се уште е проколнат. Додека неговиот најдобар пријател, пластичниот хирург Сту, редовно излегува скоро со секоја своја пациентка, Чарли не успева да ја најде вистинската девојка за себе. Да работите уште бидат полоши, на венчавката на својата бивша девојка открива дека секоја девојка која спиела со него ја нашла вистинската љубов на својот живот – во мажот кој би го запознала после него. Пред тоа кога ќе успее да ја најде, репутацијата на Чарли како ‘љубовниот посреќувач’ се ширува, - и жените – од неговите секретарки до незнаења за секс – сакаат да спијат со него. Но, животот преполн со секс, но без љубов го прави Чарли осамен како никогаш, сè додека не ја запознава Кам. Најголемиот малер, исто така и стручњак за пингвини, Кам е еднакво недостапна колку и убава. Но, кога помеѓу нив ќе се развие искрена љубов, Чарли сфаќа како мора да најде начин како да го тргне проклетството од него – пред тоа што девојката од неговиот живот да заврши со следниот маж кој ќе го запознае.

УлогиУреди

Глумци Ликови
Џесика Алба Кам
Дејн Кук Чарли
Џодел Ферланд Лила
Ден Фоглер Сту
Ени Вуд Лара
Челан Симонс Карол