Померанско Езеро или Померанско Езерсо Дистрикт ( полски: Pojezierze Pomorskie ) е езерска земја во подалечна Померанија. Денес се наоѓа на исток од полското војводство Западна Померанија во северозападна Полска.

Померанско Езеро

Езерската област се наоѓа во крајното подножје на балтичките висорамнини и се состои од мноштво езера. Потеклото е од ледено доба и се наоѓа помеѓу ниските мораински ридови. Езерската висорамнина е многу слична со регионите на езерските области Масурија и Мекленбург и Холштајн Швајцарија.

Нејзиното најголемо езеро е езерото Дравско (германски: Dratzigsee ; 18,66kм²), низ која тече Драва, најважната река во регионот. Нејзини главни населби се Чаплинек, Шчечинек и Полчин Здрој. Бидејќи Померанското Езеро е многу помалку познато од округот Масуриско Езеро, тоа е недопрено и неразвиено од туристичка перспектива.

Литература

уреди
  • Вилхелм Халбфас: Beiträge zur Kenntnis der Pommerschen Seen. Мит 6 Картен. Пертес, Гота 1901 година ( Д-р. Ergänzungsheft 136,  ), онлајн .

Надворешни врски

уреди

53°35′12″N 16°11′15″E / 53.58667° СГШ; 16.18750° ИГД / 53.58667; 16.1875053°35′12″N 16°11′15″E / 53.58667° СГШ; 16.18750° ИГД / 53.58667; 16.18750