Полнети пиперки, тоа е јадење кое постои под најразлични имиња и форми насекаде низ светот.

Полнети пиперки
Главни состојкиПиперки

Шпанија уреди

Полнетите пиперки (pimientos rellenos) се дел од шпанската кујна, особено во областа Баскија. Обично се користат пикило пиперки. Состојките за полнењето најчесто се различни на пример: манчего сирење, потоа пилешкото, но сепак полнетите пиперки со пилешко се најпознати.

Индија уреди

Полнети пиперки (Bharvan Mirch или Bharva Hari Mirch) се една од неколкуте полнети јадења од зеленчук (Bharvan subji). Се состои од пиперки полнети со варено месо, компири и кромид и зачинети со чили, куркума, коријандер, магдонос, сол и сок од лимон. Пиперките потоа се пржат во тава или се печат во рерна додека не се изгорат пиперките.

Mirchi bajji или pakora е улична храна и е жешко омилен за време на монсуните и поладните месеци. Во Мумбаи и западните области, големата зелена чили пиперка е полна со печено, зачинето мешано брашно и пржено. На југ, големите зелени чили пиперки , се натопени во тесто од брашно и пржени. Тоа може да биде придружено со chutneys(индиски сос од зеленчук или овошје, со додаток на оцет, зачини, и шеќер) и сосови. Во Андра Прадеш и Тамил Наду, некои од помалите, но помоќни чили се исто така полнети и пржени, особено со ориз.

Европа, Блискиот Исток и Северна Африка уреди

 
Грчката Yemista
 
Јадат полнети пиперки
  • Долма е фамилија на полнети јадења , кои се состојат од полнети пиперки или лист од грозје. Долма се дел од Јужниот Кавказ, Балкан, земјите од Блискиот Исток, како што се Ерменија, Азербејџан, Грција, Египет, Ирак, Иран, Турција, а исто така и Средна Азија. На ерменски, тие се познати како толма. Грчки, тие се познати како јемишта или гемиста и во Иран, тие се познати како Долме - Фелфел. Во Египет и во Судан, тие се познати како Филфил Маши.

Мексико уреди

Мексиканската кујна има повеќе од еден вид полнета пиперка за јадење:

  • Chile relleno, буквално "полнети пиперки", се состои од печена зелена пасила или побелано пиперки полнети со сирење (традиционално queso fresco) и / или (повремено) мелено месо, покриено со јајце-тесто и потоа пржено. Често се служи со сос, иако типот на сос варира многу во зависност од регионот и државата. Понекогаш се служи и во тако со ориз, салса и други додатоци. 
  • Халапењо се пиперки кои се издлабени, полнети со мешавина на сирење, зачини, а понекогаш и мелено месо, а потоа и длабоко пржени.

Гватемала уреди

Во Гватемала, пиперчето "pimento" е полнето со мелено свинско месо и зеленчук. Како мексиканска верзија, таа е покриена со тесто од јајца и пржена. Се сервира со сос од домати или во сад од леб.

Скандинавските и Балтичките земји уреди

Балканот и во Средна Европа уреди

 
Хрватската ,полента пиперка и компири

 Punjena paprika (хрватски и српски за "полнети пиперки"), Speca të mbushur (албански), Filovana paprika (босански), Faszerowana papryka (полска), Polnjena paprika (Словенечка), Полнети пиперки (македонски)Plněná paprika (Чешка), Plnená Paprika (словачки), Töltött paprika (унгарски), Gefüllte Paprika (германски) или Pulnena piperka / Pulnena chuska (бугарски) е средно и југоисточно европско јадење составено од пиперки полни со мелено месо и ориз. Најпопуларен во Загорје и Војводина, под влијание на унгарската кујна. Месото, обично мелено месо, се меша со билки, зачини и ориз. Во Бугарија, пиперките обично се јадат со јогурт. Друга разновидност на полнети пиперки во Бугарија е направена со мешано бело сирење и јајца, наместо месо и ориз како полнење.

 
Ardei umpluţi

Ardei umpluţi (романски изговор: [ardej umplut͡sʲ]) е романски за "полнети пиперки". Ова јадење обично се подготвува со пиперки полнети со мелено месо (обично свинско месо), ориз, кромид и друг зеленчук и зачини, а потоа се варат во сос направен од крем, домати и зачини.

САД уреди

 
Американската полнети пипер

Полнетите пиперки во американската кујна се јадења каде што пиперките (често зелените, жолтите и црвените сорти) обично се полнети со мелено месо, кои се мешаат со трошки од леб или варен ориз, јајца, билки и зачини (особено пиперка и магдонос) и сирење. Рецептите се разликуваат, но често вклучуваат отстранување на семето на пиперката, да се варат, да се наполнат, да се покријат со сирење и да се печат или алтернативно да се зготват на врвот на шпоретот со бавно вриење во конзервиран сос од домати, додека пиперките не се меки. Сосот  може да се служи со нив, често сос од домати, но и тоа, во голема мера, варира.[1][2]

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Parloa, Maria (1887). Miss Parloa's Kitchen Companion (19. изд.). New York, New York: The Clover Publishing Co. стр. 525. Посетено на 16 January 2012.
  2. Farmer, Fannie Merritt (1896). The Boston Cooking School Cookbook. Boston, Massachusetts: Little, Brown & Co. стр. 267–268. Посетено на 16 January 2012.