Полициски оддел на градот Њујорк


Полициски оддел на градот Њујорк (англиски: New York City Police Department; скратено NYPD) — најголем полициски оддел во САД.[3] Тој е создаден на 23 мај 1845 година со цел да го спроведува законот во градот Њујорк. Според статистики од 2017 година имал вкупно 55.304 вработени. Неговиот буџет во 2018 година изнесувал 5,6 милијарди американски долари. Според пописот од 2010 година, полицискиот оддел на градот Њујорк служи на вкупно 8.175.133 жители[4], на територија од 1.213,37 квадратни километри.

Полициски оддел на градот Њујорк
City of New York Police Department
Податоци за органот
Основан 23 мај 1845;
пред 179 години
 (1845-05-23)
Надлежност град Њујорк
Седиште Њујорк, Сојузна држава Њујорк, САД
Вработени 55.304 (2017 г.)
Годишен буџет 5,6 млрд. $ (2018 г.)
Раководители Теренс Монахан[1]
(Шеф на одделот)
Џејмс Онил[2]
(Полициски комесар)
Мрежно место
www1.nyc.gov

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Шеф на одделот“ (англиски). Посетено на 28 јануари 2018.
  2. „Биографија на комесарот“ (англиски). Посетено на 28 јануари 2018.
  3. Local Police Departments, Министерство за правда на САД, 2007, стр. 34.
  4. „Community Facts for New York City“. Биро за попис на населението на САД (англиски). Архивирано од изворникот на 2015-01-08. Посетено на 28 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди