Полициски оддел на градот Лос Анџелес


Полиција на Лос Анџелес или Полициски оддел на градот Лос Анџелес (англиски: City of Los Angeles Police Department, скратено LAPD) —трет најголем полициски оддел во САД,[3] составен од 9.843 полициски службеници и 2.773 лица цивилен персонал.[1] Одделот служи на околу 4.041.707 жители[4] и територија од 1.302,15 квадратни километри.[5] Првата полициска служба во градот која била платена била формирана во 1869 година и служела под команда на градскиот маршал.[6] Одделот бил прикажан во бројни филмови, романи и телевизиски шоуа низ својата историја.

Полициски оддел на градот Лос Анџелес
City of Los Angeles Police Department
Seal of the Los Angeles Police Department.png
Податоци за органот
Основан 1869; пред 152 години (1869)
Надлежност град Лос Анџелес
Седиште Лос Анџелес, Калифорнија, САД
Вработени 12.616 (2013 г.)[1]
Раководител Чарли Бек[2]
(Шеф на полицијата)
Мрежно место
lapdonline.org

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди