Подстење (словенечки: Podstenje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Подстење
Podstenje
Подстење is located in Slovenia
Подстење
Подстење
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′56.4″N 14°13′15.6″E / 45.599000° СГШ; 14.221000° ИГД / 45.599000; 14.221000
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,98 км2 (0,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000486100000486,1 м
Население (2020)
 • Вкупно65
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250