Подбеже (словенечки: Podbeže) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Подбеже
Podbeže
Подбеже is located in Slovenia
Подбеже
Подбеже
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′47.8″N 14°9′9.2″E / 45.546611° СГШ; 14.152556° ИГД / 45.546611; 14.152556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна5,59 км2 (2,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000604799999604,8 м
Население (2020)
 • Вкупно84
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250