Кршенгрб Планина

(Пренасочено од Планината Броукбек)

Кршенгрб Планина или понекогаш Планина Броукбек (англиски: Brokeback Mountain) е драмски филм режиран од Анг Ли од 2005 година, според приказната на писателката Е. Ени Проулкс.

„Кршенгрб Планина
(Brokeback Mountain)“
РежисерАнг Ли
ПродуцентДијана Осана
СценаристЕдна Ени Проулкс
Главни улогиЏејк Гајленхел
Хет Леџер
Мишел Вилијамс
Ен Хетвеј
Жанрдрама
МузикаГуставо Сантаолала
ДистрибутерFocus Features
Премиера16 декември 2005
Времетраење134 мин.
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$14,000,000
Настапите на (лево надесно) Хит Леџер, Џејк Гиленхал и Мишел Вилијамс собраа критики и беа номинирани за Академијата.
Brokeback Mountain е снимен во Алберта, Канада

Филмот беше номиниран за Оскар за најдобар филм во 2005 година.

Режисерот Анг Ли во 2013 година