Планинарски дом „Вртешка“

планинарски дом во Македонија

Планинарски дом „Вртешка“планинарски дом во Македонија, сместен на надморска височина од 1.080 метри, во селото Вртешка, на планината Плачковица.

Планинарски дом „Вртешка“
Планинарски дом „Вртешка“ 2.jpg
Поглед на домот
Надм. вис.1.080
ДржаваМакедонија
Најблиска
населба
Вртешка
Особености
Кревети30[1]
ПД „Вртешка“ is located in Македонија
ПД „Вртешка“
ПД „Вртешка“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија

МестоположбаУреди

Домот се наоѓа на надморска височина од 1.080 метри во самото село Вртешка, на околу 35 километри од градот Штип.[1] До него води асфалтен пат, чиј последен крак од 2 километри бил направен во 2019 година.

ИсторијаУреди

Планинарскиот дом во минатото го носел името „Участок“.[2]

Денес, домот е обновен и е управуван од страна на планинарското друштво „Лисец“ од Штип.[2] Во 2020 година со средства од Светска банка домот бил обновен и започнале активности за негова надградба со што би се добиле легла за 120 посетители.[3]

ОсобеностиУреди

Домот располага со повеќекреветни соби за 40-тина посетители, голема трпезарија со камин и кујна. Домот има струја, вода и централно греење.[2][2] Домот има отворен карактер, а во него треба да се најавите.[1]

ПатекиУреди

Од домот има патека до врвот Лисец.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Најдобрите планинарски домови во Македонија за убава летна авантура“. Friday. 2020-05-21. Посетено на 2021-01-23.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Планинарско друштво Макпетрол“. makpetrol.com.mk. Посетено на 2021-01-23.
  3. Андонов, Кире. „Карбинци-Пристапниот пат до Вртешка во завршна фаза | Моја Општина - Сите општини на едно место“. Посетено на 2021-01-24.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°45′33.81″N 22°25′01.14″E / 41.7593917° N; 22.4169833° E / 41.7593917; 22.4169833