Пиура е крајбрежен регион во северозападно Перу. Главен град на регионот е градот Пиура. Пиура и Талара се едни од најважните градови во државата и пристаништни центри. Регионот е познат по топлата тропска клима и полутропските плажи.

Пиура
Piura
регион
Полуостров Илјескас
Полуостров Илјескас
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба8 покраини и 64 окрузи
Главен градПиура
Управа
 • ПретседателСезар Трелес Лара
Површина
 • Вкупна35.892,49 км2 (1,385,817 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&1000000000000002900000029 м
Најг. вис.&100000000000027090000002.709 м
Најм. вис.&09999999999999965999999−34 м
Население (попис од)
 • Вкупно1.630.772
 • Густина0,45/км2 (1,2/ми2)
UBIGEO20
Повикувачки број073
ISO 3166PE-PIU
Главни ресурсипетролеј, ориз, памук, лимон
Индекс на сиромаштија63.3%
Процент од БНП на Перу3.94%
Мреж. местоwww.regionpiura.gob.pe

Административна поделба уреди

Регионот е поделен на 8 покраини и 64 окрузи. Покраините и главните градови се:

  1. Ајабака (Ајабака)
  2. Уанкабамба (Уанкабамба)
  3. Моропон (Чулуканас)
  4. паита (Паита)
  5. Пиура (Пиура)
  6. Сечура (Сечура)
  7. Сулјана (Сулјана)
  8. Талара (Талара)


Поврзано уреди

Надворешни врски уреди