Талара (шпански: Talara) е град во Перу, во регионот Пиура. Градот е пристаништен град на бреговите на Тихиот Океан и има население од околу 103,200 жители. За време на Втората светска војна, САД имале база во градот, најмногу поради нафтените резерви и производството на гориво во градот. Талара е најзападен град на копнена Јужна Америка.

Талара
Talara
Талара is located in Peru
Талара
Талара
Координати: 4°34′47.65″S 81°16′18.76″W / 4.5799028° ЈГШ; 81.2718778° ЗГД / -4.5799028; -81.2718778
ДржаваПеру
РегионПиура
ПокраинаТалара
Управа
 • ГрадоначалникХозе Алфредо Витонера Инфанте
Надм. вис.&1000000000000001100000011 м
Население (2007)
 • Вкупно101.674
 (пресметка)
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Мреж. местоwww.munitalara.gob.pe

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди