Пирмане (словенечки: Pirmane) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Пирмане
Pirmane
Поглед на Пирмане
Пирмане is located in Slovenia
Пирмане
Пирмане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′12.1″N 14°27′53.5″E / 45.836694° СГШ; 14.464861° ИГД / 45.836694; 14.464861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,08 км2 (0,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000680399999680,4 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина6,5/км2 (17/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380