Петта охридска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Петта охридска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Ѓорѓи“ во градот Охрид. Моментално, парохиски свештеник е Ефтим Бетински.[1]

Во состав на оваа парохија е и селото Рамне.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Охрид 1834  
Црква „Св. Илија“ Рамне 1907  
Црква „Св. Атанасиј“ Рамне 1967  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Петта охридска парохија“. Посетено на 2019-12-11.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

41°7′3″N 20°48′48″E / 41.11750° СГШ; 20.81333° ИГД / 41.11750; 20.81333