Петар Донков (Роден во Оштава, Пиринска Македонија, Бугарија1948Горна Џумаја, Пиринска Македонија, Бугарија) — македонски борец за човекови права, активист за обединета и независна Македонија. Жртва на комунистичкиот режим во Бугарија.[1]

Петар Донков
Роден Оштава, Пиринска Македонија, денеc Бугарија
Националност Македонец

Животопис уреди

Како резултат на бруталното тепање во смрдливите подруми на бугарското Министерство за внатрешни работи во Свети Врач, Донков починал во затворот во Горна Џумаја, пред да биде и осуден.[1]


Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Монев, Крум. Зловещата - 1948 год. за Пиринска Македония. Горна Џумаја. стр. 89.