Песница (германски: Pößnitz/Песниц) ― река во австриската Штаерска, југоисточна Австрија и во словенечката Штаерска, североисточна Словенија.

Песница
Песниц
Местоположба
ДржавиАвстрија и Словенија
Физички особености
Устие 
 • место
Драва
 • координати
46°24′19″N 16°08′14″E / 46.4053° СГШ; 16.1371° ИГД / 46.4053; 16.1371
Должина69 км [1]
Големина на сливот550 км2
Особености на сливот
ТечениеДрава→ ДунавЦрно Море

Таа е 69 км долга, од кои 65 км е во Словенија.[1] Нејзината сливна површина е околу 550 км2, од кои 539 км2 е во Словенија.[1] Нејзиниот извор е во близина на Гланц на Винскиот Пат, во близина на австриско-словенечката граница. Таа поминува во Згорња Кунгота, Песница, Перница, замокот кај Храстовец во Словенечките Гори, Ленарт во Словенечките Гори, манастирот „Света Троица“ во Словенечките Гори, Дорнава и Велика Недеља, а потоа се спојува со Драва во близина Ормож, на границата со Хрватска.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia

Надворешни врски

уреди
  • Состојба на Пешница - графикони, во следниот редослед, податоци за нивото на водата, протокот и температурата во изминатите 30 дена (земени кај Ранца од Словенечката агенција за животна средина)