Пенчалски јазик

Пенчалскиот е адмиралитетски јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот се зборува во покраината Манус во Папуа Нова Гвинеја од околу 550 луѓе според податоците од 1982.

Пенчалски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеПокраина Манус
Говорници(550 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3pek

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди