Пенама — една од шестте покраини во Вануату. Покраината се наоѓа во североисточниот дел од земјата и се состои од три главни острови: Амбае, Маево и Пентекост. Името на покраината потекнува од првите букви на поголемите острови: Пентекост, Амбае и Маево.

Карта на покраините во Вануату.

Население уреди

Покраината има население од 30.819 жители според пописот од 2009 година.[1] Покраината има вкупна површина од 1,198 км2 и административен центар е Саратамата.

Острови уреди

име население површина км2
10,407 398
3,569 269
16,843 490

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

15°30′S 168°00′E / 15.500° ЈГШ; 168.000° ИГД / -15.500; 168.000

Надворешни врски уреди